Adaptogeny to grupa roślin o wyjątkowych właściwościach. Mimo tego, że owe rośliny towarzyszą człowiekowi od dawien dawna to termin “adaptogen” został ustanowiony dopiero w 1940 r.   Z definicji:

“Adaptogen to preparat ziołowy zwiększający uwagę, wytrzymałość w zmęczeniu oraz zmniejsza upośledzenia i zaburzenia wywołane stresu związane z układem neuroendokrynnym i immunologicznym”

Już sama definicja mówi nam o tym, że stosowanie adaptogenów może wiązać się z korzyściami dla naszego zdrowia – przede wszystkim zwiększając adaptacje na stres.  

Sama miałam okazje próbować kiedyś mieszanki adaptogenów oferowanej przez jedną z bardzo popularnych firm, która oferuje je w postaci płynnej. Był też czas kiedy stosowałam różeniec górski. Natomiast w ostatnim czasie testowałam produkty marki Biowen i stały się one dla mnie inspiracją do stworzenia tego artykułu.

Adaptogeny

Ashwaghanda- witania ospała

To chyba dziś najpopularniejszy z adaptogenów. Nic w tym dziwnego! Jej stosowanie wpływa na poprawę pracy mózgu, a także układu nerwowego. Łagodzi niepokój i lęk.

Naturalnie występuje głównie w południowo-wschodniej Azji oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Afryce i Australii.

Składniki aktywne to:

  • alkaloidy – m.in. witanina, somniferyna;
  • witanolidy;
  • flawonoidy;
  • saponiny;
  • kumaryny i inne;

Ma właświcowści przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne. Wspomaga leczenie chorób neruodegeneracyjnych – np. choroby Parkinsona czy Alzheimera.

Ashwaghanda jako suplement diety występuje najczęściej w formie wyciągu, ekstraktu lub w formie sproszkowanej. 

Preparatów za shwaghandą nie powinny stosować osoby, które przyjmują leki o działaniu uspakajającym, leki nasenne, leki przeciwpadaczkowe oraz dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Dzienna dawka to najczęściej od 300 do 500 mg gotowego ekstraktu z ashwaghandy. 

Gotu Kola- wąkrota azjatycka

Przypisuje się jej korzystne działanie na zdolności pamięciowe oraz koncentrację uwagi. Pomaga łagodzić stres oraz przyczynia się do poprawy jakości snu. Ma również swoje zastosowanie w kosmetyce z uwagi na działanie przyspieszające gojenie ran oraz stymulacje tworzenia się tkanki bliznowatej – co jest istotne w leczeniu ran. Wspomaga także syntezę kolagenu. 

Zazwyczaj suplementacja tym adaptogenem jest dobrze tolerowana, jednak nie zaleca się jej stosowania u dzieci, kobiet w ciąży, karmiących piersią czy par starających się o potomstwo z uwagi na brak badań na temat działania w tych grupach.

Dzienna dawka to przeciętnie 400 mg wyciągu z wąkroty azjatyckiej.

Bacopa Monnieri - bakopa drobnolistna

Roślina ta już od tysięcy lat znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie. Występuje głównie w rejonach Indii, w mniejszej ilości w Wietnamie, Nepalu, Chinach oraz na Sri Lance. 

Główne składniki aktywne występujące w bakopie to:

  • saponiny triterpenowe;
  • związki steroidowe;
  • alkaloidy – bramina i herpestyna.

Wymienione substancje aktywne usprawniają pracę mózgu, ograniczają objawy depresji, wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. 

Co ciekawe roślina ta ze względu na duże zainteresowanie i zwiększenie jej zbiorów jest obecnie wpisana na listę gatunków zagrożonych wyginięciem.

Suplementy z bacopa monnieri są najczęściej dobrze tolerowane, jednak zdarza się, że wywołują objawy ze strony układu pokarmowego – rozstrój żołądka, biegunki.

Nie należy stosować tego adaptogenu u dzieci, kobiet w ciąży, karmiących piersią, par starających się o potomstwo, a także u osób z bradykardią, chorobami tarczycy, czy zaburzeniami funkcjonowania układu moczowego.

Dzienna rekomendowana dawka to najczęściej 300 mg ekstraktu z bacopa monnieri.

Rhodiola rosea - różeniec górski

Jest to roślina występująca na półkuli północnej w obszarach subarktycznych. Spotkać ą można w Europie, Azji i Ameryce północnej. 

Główne substancje aktywne, które znajdują się w różeńcu to:

  • alkaloidy;
  • chinony;
  • fenole;
  • flawonoidy.

Jednym z kluczowych obszarów działania rhadioli tak jak w przypadku innych adaptogenów jest wsparcie organizmu w zwalczaniu stresu oraz jego następstw. Ponadto wykazuje także właściwości przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Wspomina się także o tym, iż może poprawiać siłę oraz wytrzymałość fizyczną.

Preparaty z rhadiolą są zwykle dobrze tolerowane i nie przynoszą skutków ubocznych. Pojawiają się one natomiast w momencie przekroczenia zalecanych dawek. Zwykle obserwuje się wówczas zaburzenia rytmu serca, bezsenność czy uczucie niepokoju i lęku. 

Suplementów z różeńcem nie powinny stosować dzieci, kobiety w ciąży, karmiące piersią czy pary starające się o potomstwo.

Adaptogeny - podsumowanie

Natura daje nam wiele możliwości, z których jak najbardziej warto korzystać. Jednak dobrze jest temat przemyśleć i dobrać preparaty pod własne potrzeby – i nie mam tu na myśli dobierania na własną rękę. Uważam, że zbyt często leczymy się czy szukamy wsparcia naszego organizmu obchodząc specjalistów. Tymczasem zdecydowanie warto skonsultować wprowadzenie roślinnych rozwiązań z lekarzem. Wiele z tych suplementów działa np. na poprawę nastroju, co nie oznacza, że wyleczą depresje. Jeśli zmagamy się z jakimiś schorzeniami, problemami natury fizycznej lub psychicznej to pierwszym źródłem informacji powinien być dla nas odpowiedni specjalista. Pamiętajmy także o tym, że również roślinne środki mogą wchodzić w interakcje z lekami! Jeśli uzyskamy zielone światło na to by wprowadzić do naszej codzienności wybrany/e adaptogen/y to wiemy, iż prawdopodobieństwo tego, że sobie zaszkodzimy maleje!

Mam nadzieję, że artykuł Cię zainteresował – mam też bonus dla tych, którzy dotarli do tego miejsca! Zostałam poproszona przez markę Hempking do przetestowania adaptogenów, które niedawno pojawiły się w ich ofercie. Dla czytelników uzyskałam specjalny kod rabatowy, który daje zniżkę na wymienione wyżej adaptogeny, ale również inne produkty z oferty sklepu!

Wystarczy, że podczas zakupów przed finalizacją wprowadzisz kod o treści: hejlu20

Dodaj komentarz