Pierwszy raz wdziałam batony białkowe dostępne w sklepie spożywczym kilkanaście lat temu. Nie było to wcale w Polsce, a w Danii, gdzie byłam na wakacjach u rodziny. Przeżywałam zachwyt nad dostępnością wielu produktów, których wtedy u nas nie było. Jednak pomimo tego, raczej nie ryzykowałam wydawania pieniędzy na wcale nie tanie przekąski, które były dla mnie totalną nowością. 

Dziś realia są znacznie inne. Produkty takie jak batony z zwiększoną zawartością białka dostępne są w wielu sklepach, popularnych sieciówkach, drogeriach i oczywiście punktach z typowymi produktami dla osób trenujących. 

Napisałam, że są to batony ze zwiększoną ilością białka i chyba tak po prostu można by te produkty zdefiniować. Nie istnieją żadne granice, które pozwalałyby nazywać batonik białkowym lub nie. Nie ma zatem kryterium, które jasno określałoby czy producent może tak swoją przekąskę nazwać. Jednak zestawiając batony białkowe ze zwykłymi i porównując zawartość tego makroskładnika, faktycznie widać różnice.

W dzisiejszym poście poszukam też innych różnic i spróbuję odpowiedzieć na pytanie:

Czy batony białkowe są lepsze od zwykłych?

Batony białkowe - przegląd

batony białkowe przegląd
  • MyProtein flapjack: 1 baton to 80 g, w tym 20 g biała. Dostarcza 324 kcal. Cena za sztukę ok. 9 zł (często pojawiają się różne promocje). Dostępny w sklepie internetowym myprotein.pl
  • Olimp protein bar: 1 baton to 64 g, w tym 20 g białka. Dostarcza 235 kcal. Cena około 8 zł za sztukę. Dostępny wielu sklepach internetowych i stacjonarnych, np. olimpstore.pl guiltfree.pl musclepower.pl
  • Go On Nutrition Baton Proteinowy: 1 baton to 50 g, w tym 16 g białka. Dostarcza 191 kcal. Cena za sztukę ok. 3,5 zł. Dostępny w marketach, sklepach oraz internetowo np. sklep.sport-max.pl
  • Optimum Nutrition baton białkowy Whipped: 1 baton to 60 g, w tym 20 g białka. Dostarcza 197 kcal. Cena około 11 zł za sztukę. Dostępny np. gymbeam.pl
  • Quest Bar Cookies & Cream: 1 baton to 60 g, w tym 21 g białka. Dostarcza 210 kcal. Cena około 11 zł za sztukę. Dostępny np. strefamocy.pl guiltfree.pl
  • Dobra Kaloria Proteina: 1 baton to 45 g, w tym 11 g białka. Dostarcza 176 kcal. Cena około 4,5 zł za sztukę. Dostępny w sklepach spożywczych, internetowo chilli24.pl sklep.kubara.pl
  • Vitanella baton proteinowy z orzechami: 1 baton to 49 g, w tym 13 g białka. Dostarcza 241 kcal. Cena 2,99 zł (czasem w promocji po 1,99 zł przy zakupie kilku sztuk). Dostępny w sklepach sieci Biedronka.
  • BioTech Zero Bar: 1 baton to 50 g w tym 20 g białka. Dostarcza 176 kcal. Cena około 7 zł. Dostępny w sklepach i punktach z odżywkami, np. mass-zona.eu
  • Fitking delicious Protein bar: 1 sztuka to 50 g w tym 20 g białka. Dostarcza 216 kcal. Cena 6,99 zł. Dostępne w punktach sprzedaży sklepu SFD i internetowo sklep.sfd.pl

Skład

Poza oczywistą sprawą, czyli zawartością białka, szukając dobrych batonów proteinowych warto jest zwrócić uwagę na ich skład. Czy słodzone są cukrem bądź syropem glukozowym? W wielu produktach tego typu, cukier zastępuje się niskokalorycznymi słodzikami bądź takimi, które kalorii wcale nie dostarczają. 

Kolejną sprawą jest tłuszcz. Jest to nośnik smaku i składnik, który naturalnie występuje np. orzechach. Warto sprawdzić ile tłuszczu dostarczać będzie porcja batona oraz czy w jego składzie nie ukrywa się olej palmowy, którego dla zdrowia lepiej spożywać jak najmniej.

Batony białkowe o bardziej naturalnym składzie (jak np. wspomniany wyżej z Dobrej Kalorii), będą dostarczały również błonnika pokarmowego, który jest składnikiem pożądanym. Wpływa on bowiem na uczucie sytości po posiłku oraz pełni inne istotne funkcje, o których napisałam w tym poście.

Lepszy skład- zwykłe batony czy białkowe?

To pytanie, na które można by odpowiedzieć: to zależy. Przede wszystkim od tego jakie batony będziemy porównywać. Jeśli weźmiemy pod lupę zwykłe, popularne batony ze sklepów, to faktycznie są to często produkty napakowane cukrem i tłuszczem. Takie produkty będą dla zdrowia mniej sprzyjające niż większość batonów białkowych, mimo, iż mają nawet podobną kaloryczność.

Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że pojawia się coraz więcej zdrowych przekąsek, które mają przyjemny i często naturalny skład.

I wtedy właśnie powstaje dylemat co będzie lepsze… Moim zdaniem, to wszystko zależy (tak znowu ;)) od Twoich preferencji, możliwości wybrania takiej bądź innej opcji, celów.

Kaloryczność

Panuje ta sama zasada co przy zwykłych batonach – im większy, cięższy baton, tym zwykle dostarcza po prostu więcej energii. 

Konsystencja

To też kwestia tego co kto lubi. Niektóre batony białkowe są konsystencji gumowej. Nie przypominają takiego zwykłego batona ze sklepu. Jeśli takiego szukasz to polecam spróbować batona Vitanella z Biedronki lub Fitking dostępnego w sklepie SFD. 

Cena i dostępność

Dostępność batonów białkowych jest coraz większa. Na rynku jest coraz więcej Polskich produktów, które można nabyć w osiedlowym sklepie czy markecie. Ich ceny zwykle są ciut wyższe niż zwykłych batonów, ale i tak dużo przystępniejsze aniżeli koszty ich importowanych odpowiedników. Część batonów, które ujęłam na liście wyżej to produkty, które są po prostu sprowadzane z zagranicy. Ich ceny wydają się odpowiadać temu ile kosztują w innym miejscach po przeliczeniu na naszą walutę. 

Gdzie szukać batonów białkowych? Zajrzyj do sklepów Biedronka (najczęściej przy regale z płatkami śniadaniowymi), Lidl (przy kasie), Żabka (przy kasie), Auchan (dział ze zdrową żywnością).

Sklepy internetowe:

…I wiele innych 🙂

Batony białkowe kontra zwykłe - które lepsze

Warto pamiętać, że baton białkowy czy zwykły to jest już najczęściej produkt przetworzony. Większa zawartość białka w batonie nie sprawia, że staje się on magicznym fit produktem, który sprawi, że schudniemy – a często jednak w takich kategoriach nadal są rozpatrywane. Zawartość białka i błonnika, może przyczynić się do nieco większego uczucia sytości po zjedzeniu takiego batona, ale na ten stan wpływ mają również inne czynniki.

Zarówno baton białkowy, jak i zwykły, mogą wpisywać się w nasz jadłospis. Wszystko jest kwestią odpowiedniego umiaru. Zatem fakt, że kupimy karton batonów białkowych, nie oznacza, że będzie to super opcja na śniadanie, obiad i kolacje 😉 Podstawą zdrowego żywienia powinna być przede wszystkim zbilansowana i różnorodna dieta. Dla przypomnienia odsyłam do talerza zdrowego żywienia.

Batony białkowe - podsumowanie

Nie mam nic przeciwko batonom białkowym i sama czasem po nie sięgam. Cieszę się też, że ich dostępność się zwiększa, a cena normuję dzięki czemu, stają się produktem, na którego może sobie pozwolić praktycznie każdy kto ma na to ochotę.

I tak bym właśnie rozpatrywała udział takich produktów w naszym odżywianiu. Zjedz w dosadnych ilościach jeśli masz ochotę, ale pamiętaj też, że jest cała masa innych produktów, którymi możesz w swojej diecie uzupełnić podaż białka. Wcale nie musisz go uzupełniać sięgając akurat po batony proteinowe. Potraktowałabym je raczej jako tzw. produkty “rekreacyjne”.

Wybór należy do Ciebie 🙂

Dodaj komentarz