Kto w dzisiejszych czasach chociaż raz nie skosztował napoju energetycznego niech pierwszy rzuci kamieniem! Ja nie rzucę, bo sama nie raz spożywałam. Obecnie czynię to na prawdę bardzo sporadycznie – co wynika z wzrostu świadomości na temat oddziaływania takich środków na zdrowie. 

Jeśli i Tobie zdarza się sięgnąć po energetyki – albo o zgrozo – właśnie taki napój spożywasz – to odłóż go teraz proszę na chwileczkę. Moim celem nie jest zniesmaczyć Ci delektowania się trunkiem, ale dostarczyć garść istotnych informacji, które być może zmienią spojrzenie na owe napoje.

Napój energetyczny - energetyk - co to takiego?

Zacznijmy od podstaw. Co to w sumie jest ten napój energetyczny? 

Środek energetyczny to substancja, której przypisuje się właściwości pobudzające funkcje psychosomatyczne – mają poprawiać koncentracje, wydolność organizmu, samopoczucie czy efektywność pracy.

Sprzedawane są bez recepty – powszechnie dostępne praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Klasyfikowane są jako suplementy diety lub żywność funkcjonalna.

napój energetyczny

Skład - co zawiera

W składzie energetyków najczęściej znajdziemy:

  • kofeinę – jej zawartość w napojach energetycznych jest wysoka i najczęściej wynosi od 100 do 200 mg na porcje. 
  • taurynę – jest neuroprzekaźnikiem, wywiera wpływ na ciśnienie krwi poprzez regulacje pracy lewej komory serca;
  • guaranę – zawiera wysokie dawki kofein, działa silnie pobudzająco;
  • witaminy z grupy B;
  • cukry;
  • L-karnitynę.

Wpływ energetyków na zdrowie

Jak wykazują przedstawione dotychczas prace na temat wpływu napojów energetycznych na zdrowie, a także doniesienia dotyczące bezpośrednich skutków przyjmowania takich napoi, substancje energetyczne istotnie wpływają na funkcje układu krążenia.

Zawarte w napojach cukry stanowią idealną pożywkę dla bakterii bytujących w jamie ustnej – a co za tym idzie mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy. Mogą powodować problemy z gospodarką cukrową, jak i również sprzyjać odkładaniu tkanki tłuszczowej. W efekcie sprzyjają rozwoju insulinooporności.

Zdrowie dzieci i młodzieży

Co mnie martwi jako rodzica, to fakt, że napoje energetyczne często sprzedawane są nawet dzieciom czy młodzieży. Jak wskazują źródła takie napoje przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Niestety w naszym kraju brak jest regulacji prawnych, które stanowiły by podstawę do zakazu sprzedaży osobom, które nie ukończyły 18 r.ż. Tymczasem to właśnie dzieci i młodzież stanowią grupę najbardziej zagrożoną ewentualnymi niepożądanymi skutkami spożywania napojów energetycznych. Do skutków ubocznych, na które narażone są dzieci i młodzież należą: zmiany nastroju, uczucie niepokoju, wzrost ciśnienia tętniczego, problemy z długością i jakością snu, a nawet zaburzenia w procesie tworzenia kości! Silniejsze działanie u dzieci wynika z mniejszej masy ciała, jak i niekontrolowanego spożycia oraz braku wiedzy o szkodliwości działania na młode organizmy.

Energetyki - pić czy nie pić?

Biorąc pod uwagę powyżej zawarte informacje napisałabym krótko – nie pić. Trudno bowiem zarekomendować spożywanie napojów, które niosą za sobą ryzyko dla zdrowia – szczególnie jeśli nie jesteśmy świadomi jakiś problemów zdrowotnych, które mamy. Jeśli miałabym rekomendować to zamiast napoju energetycznego, poleciłabym po prostu zwykłą kawę. Na temat kawy był już osobny artykuł, do którego lektury serdecznie zapraszam KLIK. Dostarczenie sobie dawki kofeiny w postaci kawy jest po prostu bezpieczniejszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia!

Jeśli już chcesz sięgnąć po napój energetyczny, to czyń to sporadycznie. Unikaj spożywania drinków łączących alkohol i napoje energetyczne, takie połączenie jest bowiem szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Dodaj komentarz