A w zasadzie to tytuł tego artykułu brzmieć powinien “Najlepsze książki 2020 roku jakie przeczytałam” ;). Wszystko dlatego, że raczej nie skupiam się czytelniczo na wszystkich nowinkach wydawniczych. Czytam to co w danym momencie mnie interesuje. Podczas minionego roku były to książki dotyczące rozwoju osobistego, przeplatane powieściami i poradnikami.
Książek w minionym roku przeczytałam więcej, ale to zestawienie ma na celu wyszczególnienie tytułów, które zrobiły na mnie najlepsze wrażenie.

Najlepsze książki 2020 roku w kategorii rozwój osobisty
e-booki Pani Swojego Czasu
Moją przygodę z książkami PSC, czyli Oli Budzyńskiej rozpoczęłam od dwóch kursoksiążek. Cele i planowanie oraz Asertywność i pewność siebie.
Napisane w lekkiej i przystępnej formie, która skłania czytelnika do pracy i poszukania w sobie odpowiedzi na pytania, które nie zawsze są wygodne. Dzięki temu lepiej poznajemy siebie – swoje wartości, prawdziwe cele (nasze, nie wpojone przez inne osoby), poznajemy przekonania względem siebie, otoczenia, świata, które stają się materiałem do dalszej pracy.
Cele i planowanie
To kursoksiążka, która pomoże Ci skuteczniej wyznaczać swoje cele, tak byś faktycznie znała poszczególne kroki, które musisz wykonać by zamierzony cel osiągnąć.
Asertywność i pewność siebie
to nie książka, po której Twoja samoocena podskoczy do wartości 100%, ale pomoże Ci dostrzec rzeczy, nad którymi możesz pracować oraz dobrać odpowiednie dla Ciebie metody naprawcze.
Jak zbudować zaangażowaną społeczność
Niby to książka, ale jednak jakby nieco kursoksiążka. Chodzi mi mianowicie o to, że i w tym przypadku praca nad tematem Cię nie ominie jeśli zasiądziesz już do jej lektury. Masz podane na tacy całą masę pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć – co chcesz robić i dlaczego jest to dla Ciebie ważne? Czy może to być ważne dla innych? Jaki będzie idealnych reprezentant Twojej społeczności? Jak będziesz się z nim komunikować… i wiele innych.
Muszę powiedzieć, że to nie jest łatwy zestaw. Każdy z nich to nie tylko przeczytanie od deski do deski, ale też dodatkowy czas poświęcony na faktyczną pracę, ale jeśli już decydujesz się na którąś z wymienionych (kurso)książek, to wiesz, że chcesz coś zmienić. Znajdziesz w nich do tego bodziec i wskazówki.
E-booki Kamili Rowińskiej
W 2020 roku przeczytałam dwie książki autorstwa Kamili Rowińskiej. Były to:
- Kobieta Niezależna
- Buduj Życie Odpowiedzialnie i Zuchwale
Kobieta niezależna
To zdecydowanie pozycja, która musi znaleźć się w rankingu najlepsze książki 2020 roku. Wbrew temu co sugeruje tytuł, po książkę sięgnąć mogą i panowie. Myślę, że byłoby to wręcz wskazane! Ogromnie podobały mi się w tej książce zamieszczone wywiady. Poznałam historie kobiet odnoszących sukces. Jedną z nich jest również znana w sieci Red Lipstick Monster.
Poza wywiadami autorka wskazuje ważne dla kobiet sfery, które bywają pomijane. Mam na myśli kwestie kariery, rozwoju osobistego i bezpieczeństwa finansowego. Kamila zachęca do przeanalizowania tych sfer i zadbania o nie. By było łatwiej podaje konkretne przykłady oraz antyprzykłady.
Buduj życie odpowiedzialnie i zuchwale
Kolejna, którą należy dopisać do kategorii najlepsze książki 2020 roku. Jest krótka i czyta się niesamowicie szybko. Niech to Cię jednak nie zwiedzie! To kolejna z tych pozycji, która by miała sens wymaga od Ciebie pracy!
Ponownie będzie o celach i ich planowaniu, ale w sposób inny niż u wspomnianej wcześniej Oli Budzyńskiej. Jestem zdania, że dobrze jest poznać różne perspektywy, by dobrać metody bardziej nam odpowiadające.
Jednak wyznaczanie celów to tylko fragment tej książki. Poza tym naszpikowana jest ćwiczeniami, które pozwalają lepiej poznać własne wartości. Pełno jest też osobistych anegdot z życia autorki, które pomagają zrozumieć jak wiele może zmienić nasze nastawienie!
Najlepsze książki 2020 roku w kategorii poradniki
E-booki Oli Foryś
Przeczytałam 3 poradniki Oli znanej na instagramie również jako @wild.rocks.
Były to kolejno Insta Korki 1, 2 i 3.
Poradniki Oli dotyczą prowadzenia konta na instagramie, zarówno tego prywatnego jak i firmowego. Dla działań firmowych, sprzedażowych dedykowany jest szczególnie e-book Insta Korki 3.
We wszystkich wymienionych poradnikach znaleźć można ciekawe i wartościowe informacje na temat tego jak działa instagram, jakie praktyki mogą przysłużyć się do rozwoju naszego konta, przyciągać do niego ruch i nowych obserwatorów, w sposób organiczny – bez udziału botów, spamu czy grup wzajemnej promocji (o czymś takim pierwszy raz przeczytałam w innym e-booku autorstwa Adrianny Hirsz).
Autorka wskazuje z jakich aplikacji możemy korzystać by tworzyć interesujące posty czy relacje na instagramie.
Duża część z wiedzy dostępnych w produktach płatnych Oli jakimi są ebooki, dostępnych jest również na jej instagramowym profilu. Jeśli zatem temat ten Cię interesuje, ale z jakiś przyczyn nie możesz lub nie chcesz dokonać zakupu, to dodaj Olę do obserwowanych i śledź publikowane przez nią posty!
Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce. Katarzyna Kędzierska
To poradnik, który pomaga dostrzec ile różnych przedmiotów nas otacza. Jakim ogromem różnych informacji jesteśmy co dzień “zawalani”.
Zdarza Ci się myśleć, że powinnaś sobie kupić coś nowego – sweter, sukienkę, książkę, perfumy, mimo, że wszystko to masz?
Albo z przerażeniem otwierać skrzynkę mailową pełną ofert i wiadomości, których nawet nie otwierasz?
Możesz z tym wszystkim zrobić porządek, a jeśli nie wiesz jak i od czego zacząć to Chcieć mniej może Ci w tym pomóc.
Znajdziesz w niej informacje jak uporządkować przestrzeń wokół i nie doprowadzić do ponownego jej przepełnienia. Czeka Cię zatem, poza lekturą, zrobienie porządku, ale też zmiana myślenia! Chociaż oczywiście ostatecznie wszystko zależy od Ciebie. Sądzę jednak, że jeśli już sięgasz po tę książkę, to właśnie dlatego, że potrzebujesz dokonać zmiany. A jak to mówią “Nie ma zmian, bez zmian”.
Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy. Joanna Wrycza-Bekier
Magie słów znalazłam podczas poszukiwań poradników na temat tworzenia lepszych tekstów. Książka okazała się przydatnym zbiorem wskazówek, które dobrane są odpowiednio dla umiejscowienia naszych tekstów. Autorka wskazuje co jest pożądane w tekstach krótkich np. reklamowych lub postach na instagramie. Ponadto dowiadujemy się czego w takich wypadkach należy unikać.
Absolutnie nie dziwię się, że tak wiele osób poleca Magię słów. Pomaga ułożyć sobie w głowie to jakich form powinniśmy używać, a co wpisać na czarną listę. Z mojej perspektywy uważam, że warto tez przeanalizować co nas przyciąga lub odpycha kiedy czytamy teksty w różnych miejscach. Można to spisać i traktować jako kolejny drogowskaz dla autora.
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. Adele Faber, Elaine Mazlish
Poradnik skierowany do rodziców i osób, które pracują lub obcują na co dzień z dziećmi. Ponownie nie jest to żadna nowość wydawnicza, a książka dostępna jest już od kilkudziesięciu lat. Myślę jednak, że podstawy się nie zmieniły. W książce znaleźć można konkretne rady i przykłady tego jak możemy się zwracać do dziecko w danej sytuacji. Celem tych rad jest pomaganie młodemu człowiekowi w rozwoju bez krytyki i osądzania, a z możliwością kreowania własnych rozwiązań dla danej sytuacji. Oczywiście na każdym etapie rozwoju będzie to wyglądało nieco inaczej.
Mi, jako mamie dwóch dziewczynek, książka pomogła nieco lepiej zrozumieć moje dzieci, ale też siebie. Sprawiła, że częściej zastanawiam się przed wypowiedzeniem słów, które przychodzą mi do głowy. Nie wyrzucam ich z siebie, jak serii z karabinu. Najpierw sprawdzam czy są słuszne i czy mogą moim dzieciom jakoś pomóc lub jaki przekaz tak na prawdę mają nieść.
Mi ten poradnik pomógł. Uważam, że osoby, które chciałyby polepszyć swoją komunikację z dzieckiem oraz wspierać budowę jego poczucia wartości, powinny się z tym tytułem bliżej zapoznać.
Finansowy Ninja. Michał Szafrański
Długo mi zajęło przebrnięcie przez lekturę autorstwa Michała Szafrańskiego. Zaczęłam czytać Finansowego Ninja jesienią 2019 roku, a skończyłam wiosną 2020. Wszystko dlatego, że to obszerne dzieło i takie, które trudno czytać z zapartym tchem od deski do deski. Porcjowałam więc sobie wiedzę na temat finansów. Uważam, że to pozycja przystępna dla laików w dziedzinie oszczędzania, czy inwestowania. Dowiesz się z książki jak planować swój budżet, czym jest procent składany, dlaczego finansowa poduszka bezpieczeństwa jest ważna i co możesz zrobić by zacząć ją budować. Poradnik pomoże również w opracowaniu systemu naprawczego osobom, które narobiły sobie długów. Ponadto dostarczy wiedzy z zakresu usług bankowych, zakupu domu lub mieszkania, różnic w zarabianiu w zależności od formy pracy oraz podstaw na temat inwestowania. Nie powiem, że jest to książka, którą musisz przeczytać. Jeśli posiadasz już odpowiednie informacje i potrafisz je u siebie zastosować, to pewnie szkoda czasu. Jeśli nie to warto sięgnąć po Finansowego Ninja.
Najlepsze książki 2020 roku w kategorii popularno-naukowe
Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii.
Ta książka mimo tytułu nie jest do końca poradnikiem. Nie ma tu jasnych wskazówek co masz zrobić by o swój mózg zadbać. Musisz to sama wydedukować czytając tą książkę. Nie jest to jednak takie trudne! Autor przytacza wyniki przeróżnych badań ukazujących wpływ urządzeń, aplikacji czy powiadomień w telefonie na takie kwestie m.in. jak:
- nastrój
- koncentracja
- jakość snu
- uczenie się
- a nawet… zdrowie psychiczne!
Obszerny rozdział dotyczy również wpływu nowych technologii na rozwój współczesnych dzieci.
Żyjemy w tak dynamicznie rozwijającym się świecie, że trudno jest sobie wyobrazić przyszłość jaka czekać może nas za 10 czy 20 lat. Technologia z jednej strony jest naszym sprzymierzeńcem, daje coraz szersze możliwości, z drugiej strony pojawiają się pytania, czy gdzieś jest koniec tych możliwości? A może są one nieskończone i tylko kwestią czasu pozostaje przesuwanie granic…
Warto znać wpływ nowych technologii na nasz organizm i mechanizmy, które za tym stoją. Przydałoby się jednak przygotować zestawienie dobrych praktyk wspomagających dbanie o swój mózg.
Powoli kończąc to zestawienie najlepszych książek 2020 roku…
W minionym roku nie czytałam zbyt wiele powieści. Mocniej postawiłam na książki, które miały być nie tylko przyjemnością czytania, ale też miały wnosić do mojego życia pewną wartość, czegoś mnie nauczyć, stanowić bodziec do rozpoczęcia procesu zmiany…
Ale! Czasem i od książek rozwojowych potrzebowałam zrobić sobie przerwę 🙂
Najlepszą powieścią jaką przeczytałam w 2020 roku nazwałabym książkę Iluzjonista Remigiusza Mroza. Jest to druga część losów behawiorysty z Opola, którego przeszłość zaczyna mieszać się z teraźniejszością. Pojawiają się nowe ofiary, a sposób działania mordercy jest zbieżny z działaniem człowieka, który został ujęty kilkadziesiąt lat wcześniej. Wygląda jednak na to, że naśladowca bardzo dobrze zna szczegóły minionej sprawy….
Książka bardzo mnie wciągnęła i zaintrygowała znacznie bardziej niż pierwsza część o tytule Behawiorysta.
Tak, teraz to już koniec!
Rozpisałam się i chyba będzie to najdłuższy jak dotychczas artykuł na moim blogu. Przepraszam, inaczej się nie dało!
Jeśli czytałaś, któryś z wymienionych tytułów i chcesz podzielić się swoją opinią, to śmiało uczyń to w komentarzu.
Mam nadzieję, że udało mi się pomóc Ci dokonać wyboru, tego czy chcesz po daną książkę sięgnąć lub nie. Niestety czas nie jest z gumy, książek jest wiele i chciałoby się każdą przeczytać. Jednak nie każda książka nada się dla każdego i jeśli dane zagadnienia Cię nie interesują, to zapewne po prostu szkoda tracić na nie czasu.
Na koniec zapraszam Cię do lektury mojego poprzedniego wpisu na temat postanowień noworocznych. Poruszyłam tam też jedną kwestię dotyczącą książek, a poza tym opisałam moje dawne i obecne podejście do planowania celów.