Pod koniec ubiegłego roku opublikowałam mały przegląd książek jakie przeczytałam w 2020 KLIK. Postanowiłam powtórzyć ten wpis. Tym razem oczywiście wybierając te tytuły, które najbardziej spodobały mi się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nie jest tego dużo, tak jak mojego topniejącego czasu na czytanie. Jednak uwielbiam ten czas spędzony sam na sam z książką. Po cichu mam nadzieję, że Ty również. A może masz w swoim otoczeniu kogoś komu chciał/abyś sprawić pod choinkę prezent w postaci książki i zastanawiasz się co wybrać? Liczę, że przytoczone pozycje mogą okazać się pod tym względem przydatne. Moim zdaniem książka to dobry prezent chociaż warto zorientować się co obdarowywana osoba lubi czytać (a czego nie ;)) oraz czy czasem już danego tytułu nie przeczytała. Po spełnieniu tych kryteriów to najlepiej będzie strzał w 10!
Najlepsze książki 2021 roku: poradniki i rozwój osobisty
Obsesja piękna

To książka autorstwa dr Renee Engeln, która okazuje wpływ kultury na postrzeganie ciała. W tym przypadku skupia się przede wszystkim na kobietach. Bowiem właśnie kobiety najczęściej spotykają się z uprzedmiotowieniem ich ciała lub różnych oczekiwań względem ich wyglądu i prezencji, tego czy muszą być umalowane, odpowiednio uczesane, czy mogą nosić biżuterie, malować paznokcie itd.
W książce znajdziemy historie kilku różnych rozmówczyń autorki. Są to kobiety w różnym wieku. Rozmowy przedstawiają wpływ kultury , ale także i wychowania na rozwój przekonań o swoim ciele. O wadze wyglądu, co ostatecznie odbija się na pewności siebie oraz samoakceptacji. Potrzeba bycia akceptowanym przez otoczenie bywa tak silna, że zapominamy, iż najistotniejsze jest to, czy my sami dobrze ze sobą się czujemy!
Polecam Wam tą książkę! Sama nie raz stawiałam wygląd, a szczególnie kwestie figury ponad różne inne sprawy. To nie była równowaga. Jeśli też potrzebujecie ją odzyskać to zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję. Poleciłabym ją w zasadzie każdemu. Powoli zachodzą zmiany myślenia, ale nadal żyjemy mocno pod presją różnych oczekiwań. Autorka przytacza również wyniki przeprowadzonych badań, a wnioski dotyczące wpływu obsesji piękna nie są optymistyczne. Dlatego zdecydowanie warto pracować nad przekonaniami, jak i przekazywać dobre wzorce innym.
Atomowe nawyki
Bardzo spodobał mi się jeden z cytatów autora:
“Nawyki są procentem składanym od samodoskonalenia… powtarzanie nawyków przynosi zwielokrotnione rezultaty”.
Totalnie się z tym zgadzam!
Z nawykami jest tak, ze aby zobaczyć ich rezultaty musimy je powtarzać i cierpliwie czekać. Z początku widzimy tylko tą powtarzalną czynność. Jednak z czasem zaczyna ona oddziaływać na nasze życie – w sposób pozytywny lub negatywny. Efekt zależy już od czynności, nawyku, który wykształciliśmy.
Spodobało mi się w tej książce, że na prawdę mamy tu podstawy dotyczące budowania, wpływu nawyków. Informacje nt tego jak możemy kontrolować i modyfikować proces ich zmiany. Dodatek życiowych przykładów był doskonałym uzupełnieniem. Jednak mamy tu przede wszystkim teorie, co może stanowić pewną barierę przed rzeczywistym rozpoczęciem wprowadzania zmian… i tu zapraszam Cię do przeczytania o kolejnej książce poniżej 🙂

Mikronawyki

O ile poprzednia książka to przede wszystkim teoria, o tyle ta przeniesie Cię w świat praktyki. Nie oznacza to, że nie znajdziesz tu części teoretycznej. Wręcz przeciwnie, jest jej tutaj całkiem sporo. Jednak dużą zaletą tej pozycji jest fakt, iż na koniec każdego rozdziału mamy ćwiczenia. Usprawnia to szybkie wykorzystanie nowej wiedzy.
Autor jest naukowcem, przytacza wyniki różnych badań przeprowadzanych nad nawykami. Przede wszystkim – nie zachęca nikogo do diametralnych zmian w swoim życiu. Zaproponowana metoda mikronawyków, ma na celu powolne wdrażanie planu minimum. Oswajanie się z dnia na dzień z nowym nawykiem jaki zechcemy wprowadzać w nasze życie. Oczywiście to od nas zależy decyzja w jakim tempie chcemy się dalej poruszać, jak szybko chcemy podnosić stopień trudności. Jednak wielu z nas wie, że wprowadzanie mnogości zmian, dokonywanie rewolucji w życiu, jest zwykle czymś krótkotrwałym. Nasz zapał w pewnym momencie się po prostu kończy. Wyczerpują się zasoby.
Co ciekawe autor przedstawia nie tylko to jak możemy wprowadzać mikronawyki we własnych życiu, ale też jak możemy do tego motywować innych i ich w tym procesie wspierać.
Najlepsze książki 2021 roku: powieści
Cisza białego miasta
To pierwsza część trylogii, chociaż przyznam, że jak dotychczas jedyna, którą przeczytałam. Na pewno jednak sięgnę po kolejne tomy, gdy znajdę na to więcej wolnego czasu…
Wracając jednak do historii – jest to powieść kryminalna, która ma kilka różnych lini czasowych. Zaczynając od początku znajdujemy się w Hiszpańskim miasteczku, w którym dochodzi do morderstwa. Przypomina ono bardzo morderstwo sprzed wielu lat, jednak osoba skazana za wcześniejsze morderstwa przebywa w więzieniu. Pojawiają się kolejne identyczne przypadki, z tą samą tendencją jak i metodą postępowania z ofiarami. Zachodzi okoliczność wyjaśnienia, czy osoba skazana w jakiś sposób bierze udział w tym procederze, czy ma naśladowce, a może tak na prawdę jest niewinna i wszystkie zbrodnie popełnił ktoś zupełnie inny.
Bardzo ciekawa historia, a bohaterowie są tacy nie przerysowani, niedoskonali, tacy po prostu ludzcy. Jeśli lubicie kryminały z wątkami historycznymi to będziecie zachwyceni.

Normalni ludzie

Przeczytana z polecenia i na prawdę mi się spodobała. To historia dwójki młodych ludzi Mairanne i Connella, którzy dorastają w małym miasteczku. Chodzą do jednej szkoły, ale raczej nie łączy ich bliska więź. Przynajmniej do pewnego czasu kiedy potajemnie postanawiają przekroczyć dzielącą ich granice warstw społecznych. Marianne pochodzi z bogatej acz raczej nieszczęśliwej rodziny, natomiast Connell ma tylko matkę, która utrzymuje się z pracy w domach innych osób, w tym między innymi w domu Marianne. Dziewczyna i chłopak, postanawiają być dla siebie chłodni w tej bliskości i w wyniku wielu przemilczanych problemów, emocji, potrzeb spotykają ich w związku z tym różne sytuacje.
To nie jest typowa słodko-ckliwa historia miłosna, ani erotyk przeplatany dziwnymi zdarzeniami. To taka bardzo życiowa historia i przez to wywołuje prawdziwe emocje. Stwarza poczucie bliskości z głównymi bohaterami.
Jeśli nie specjalnie lubicie czytać, to uważam, że serial HBO, który powstał na podstawie tej książki na prawdę wiernie ją oddaje i przenosi na ekran emocje, które towarzyszą czytelnikowi podczas lektury.
Najlepsze książki 2021 roku - podsumowanie
To moje top 5 tegorocznych książek. Żałuję, że nie udało mi się ich tutaj zaproponować więcej. Jeśli miałabym sobie czegoś życzyć, to właśnie więcej wolnego czasu na czytanie. Jednak póki co jest jak jest, nie poddaje się i czytam codziennie. Chociaż kilka stron. To jeden z moich nawyków. Jeśli i Ty masz chęć taki zbudować to znajdziesz powyżej dwa tytuły, które będą w tym pomocne.
Jeśli czytał*ś, którąś z wymienionych książek i masz ochotę podzielić się swoją opinią to śmiało, możesz to uczynić w komentarzu.