W dzisiejszych czasach z zegarków czy opasek sportowych korzysta szerokie grono osób i to nie tylko tych, które trenują. Ceny niektórych z tych urządzeń są obecnie na tyle niskie, że można śmiało powiedzieć, iż każdy jest w stanie znaleźć coś na swoją kieszeń. Jednak dziś nie o kwestii cen będę pisać, a o tym na ile uzyskiwane pomiary dokonywane podczas aktywności fizycznej są zbliżone do rzeczywistości. Szczególnie przyjrzymy się kwestii spalanych kalorii.

zegarki sportowe

Co zegarki sportowe (lub opaski) biorą pod uwagę przy obliczaniu spalonych kalorii

Najczęściej wspomniane wyżej urządzenia przy dokonywaniu pomiarów biorą pod uwagę:

  • płeć
  • wzrost
  • masę ciała
  • tętno – tu już mówimy o nieco bardziej zaawansowanym urządzeniu, które albo dokonuje pomiaru na nadgarstku lub też posiada osobno dołączony pas napiersiowy, z którego odbiera informacje
W prostych zegarkach może być też używany akcelerometr. Jest to czujnik, który pozwala wykryć zmianę położenia zegarka bądź opaski. Tym sposobem wykrywany jest ruch nadgarstka i zliczane są kroki, które później przeliczane są na przebyty w ciągu dnia dystans. Jest to po prostu funkcja krokomierza.
 
Natomiast zegarki sportowe najnowszych generacji posiadają też możliwość wyborów uprawianej aktywności fizycznej. Ma to sens ponieważ zupełnie inaczej kalorie spalane są podczas biegu, jazdy na rowerze, pływania, czy treningu siłowego. Znaczenie ma tutaj ilość zaangażowanych grup mięśniowych.

Jak dokonywany jest pomiar spalanych kalorii?

Urządzenie dokonuje obliczeń. Wykorzystuje w tym celu równania i podane przez nas wartości, które wprowadzamy podczas użytkowania – jak wspomniane płeć, wzrost i waga. Bardzo często proste zegarki wykorzystają w równań pomiar temperatury ciała w miejscu założenia. Na podstawie wyliczeń uzyskujemy szacunkową ilość spalanych kalorii.

Zegarki i opaski, które oprócz powyższych parametrów, dokonują jeszcze pomiaru tętna, są pod tym względem dużo bardziej dokładne. Co za tym idzie, uzyskiwany w ich przypadku pomiar prawdopodobnie również będzie bardziej zbliżony do rzeczywistych wartości. Biorą one pod uwagę przede wszystkim intensywność treningu, a przebyty dystans oraz tempo mają w tym przypadku mniejsze znaczenie.

Z czego wynikają błędy w uzyskiwanym wyniku

Mamy do dyspozycji coraz lepsze i coraz bardziej zaawansowane urządzenia. Jednak czy są one doskonałe? Z pewnością jest kilka elementów, których zegarek bądź opaska nie bierze pod uwagę – jak to czy jesteśmy na redukcji, czyli w deficycie kalorycznym , z związku z czym wynik może zostać zawyżony. Nie bierze pod uwagę również naszego poziomu wytrenowania oraz poziomu hormonów.

Już na starcie szacuje się, że błąd w wyniku uzyskiwanym za pomocą takiego urządzenia wynosi około 10%.

Czy warto inwestować w zegarki spotowe?

To już kwestia, którą pozostawiam Tobie drogi czytelniku. Niestety nie odpowiem Ci na to czy w Twoim przypadku warto dokonać takiego zakupu ani jaki model będzie najbardziej odpowiedni dla Twoich. Za to wiesz już czym różnią się te proste i tańsze zarazem zegarki/opaski sportowe od tych z wyższej półki cenowej.

Moim zdaniem korzystanie z takiego urządzenia ma pewne zalety. Z mojego punktu widzenia są to:

Możliwość śledzenia kroków

Często, gdy widzimy, że ilość zrobionych kroków jest mała, motywuje nas to do ruszenia się. A to już całkiem pozytywny efekt! Warunek – trzeba do tego urządzenia zaglądać, ewentualnie jeśli daje taką możliwość, ustawić przypomnienie. Sama korzystam z dość prostej opaski sportowej Mi Band Xiaomi – a mój dzienny cel kroków to 10 tysięcy. Kiedy widzę, że jest ich mniej niż 8 tysięcy to dostaję dodatkowych chęci na mały spacer. Oczywiście nie zawsze tak to wygląda, ale kiedy są zasoby w postaci energii i czasu, to udaje mi się wynik poprawić;

Analiza trasy biegu, jazdy na rowerze, rolkach, spaceru itd.

W tym przypadku urządzenie musi mieć wbudowany GPS lub też łączyć się z telefonem, z którego pozyskane zostaną informacje. Można to samo uzyskać używając wyłącznie specjalnej aplikacji sportowej, jednak w tym przypadku dane będą okrojone o informacje na temat naszego tętna.

Analiza snu

Tu wykorzystany jest również wspomniany wcześniej akcelerometr, czyli mierzony jest ruch nadgarstka. Zegarek określa porę zasypiania na podstawie tego, iż ruch zostaje wstrzymany. Dokładnie te same dane używane są do śledzenia fazy głębokiej snu oraz przebudzeń. Warto jednak zaznaczyć, że i w tym przypadku, podobnie jak w kontekście spalanych kalorii, dane będą szacunkowe. To nie jest jakiś bardzo dokładny pomiar, ale już na tej podstawie możemy wysnuwać pewne wnioski.

Inne funkcje zegarków sportowych

Wiele urządzeń daje możliwość sterowania muzyką i aparatem telefonu. Dzięki temu możesz z poziomu zegarka przełączać swoje ulubione utwory czy playlisty, odbierać telefony czy odczytywać powiadomienia.

Droższe zegarki podpowiedzą Ci znacznie więcej! Można ustawić bardziej zaawansowane funkcje i dysponować wirtualnym trenerem. Podpowie Ci on jak powinna wyglądać Twoja aktywność w stosunku do założonego przez Ciebie celu.

Ponadto niektóre urządzenia dają również możliwość płatności bezdotykowej.

Zegarki sportowe podsumowanie

Nieco odbiegłam od tematu uzyskiwania wyniku spalonych kalorii. Wszystko dlatego, że uważam, że to wcale nie uważam tego za najistotniejszą funkcję. Jest to po prostu jedna z wielu możliwości jaką zyskujemy dzięki najnowszym technologiom, jednak warto mieć na uwadze fakt, iż pomiar jest szacunkowy. Zatem podane wartości mogą być mniej lub bardziej zbieżne z rzeczywistym wydatkiem energetycznym podczas uprawianej aktywności. Jak już wspomniałam wcześniej, nie odpowiem na pytanie czy warto w Twoim przypadku zainwestować w taki sprzęt i jaki. Sam/a musisz ocenić swoje potrzeby i oczekiwania i kierując się nimi oraz możliwościami finansowymi dokonać właściwego wyboru. Jaki by on nie był, mam nadzieję, że po prstu będziesz zadowolony/a.

Natomiast jeśli szukasz sposobów na zwiększenie motywacji do treningu to zapraszam Cię do lektury wpisu na ten temat właśnie KLIK. 

Może masz zegarek sportowy i dysponujesz jakąś ciekawą funkcją, której nie opisałam? Jeśli tak, koniecznie zostaw komentarz z informacją co to za funkcja i jaki model urządzenia.

Dodaj komentarz